28 Kumaş Çeşidi ve Kullanım Alanları
8 Kasım 2020

28 Kumaş Çeşidi ve Kullanım Alanları

ile admin

28 Kumaş Çeşidi ve Kullanım Alanları
Kumaşlar sayısız kaliteye sahip olabileceğinden, bir ürünün hangi tür kumaşla yapılacağına karar vermek önemli bir karardır. Doğaldan sentetik elyaflara ve örgüden dokumaya kadar, farklı kumaş türlerine ve bunların nasıl tanımlanacağına bir göz atalım.

28 Farklı Kumaş Türü
1. Tuval / Kanvas : Kanvas, tipik olarak ağır pamuk ipliğinden ve daha az ölçüde keten ipliğinden yapılmış düz dokuma bir kumaştır .Kanvas kumaşın dayanıklı, sağlam ve ağır hizmet tipi olduğu bilinmektedir. Pamuğu sentetik liflerle karıştırarak, kanvas suya dayanıklı hale gelebilir ve hatta su geçirmez hale gelebilir, bu da onu harika bir dış mekan kumaşı haline getirir.

2. Kaşmir / Cashmere : Kaşmir, kaşmir keçi ve paşmina keçilerinden yapılan yünlü bir kumaş türüdür. Kaşmir, son derece yumuşak hissi ve mükemmel yalıtımı ile bilinen doğal bir elyaftır. Lifler çok ince ve hassastır, dokunuşta neredeyse ipek bir kumaş gibi hissedilir. Kaşmir, koyun yününden önemli ölçüde daha sıcak ve hafiftir. Genellikle kaşmir yün karışımı haline getirilir ve kaşmir lifleri çok ince ve ince olduğu için ek ağırlık vermek için merinos gibi diğer yün türleri ile karıştırılır.

3. Şönil / Chenille : Şönil, hem iplik cinsinin hem de yumuşak malzemeyi yapan kumaşın adıdır . İplikler, tırtılın tüylü dış yüzeyine benzeyen ipliği oluştururken kasıtlı olarak istiflenir. Şönil ayrıca pamuk, ipek, yün ve suni ipek dahil çeşitli farklı elyaflardan yapılabilen dokuma bir kumaştır.

4. Şifon / Chiffon : Şifon, hafif parlaklığa sahip , düz dokuma bir kumaştır . Şifonun, kumaşı biraz sertleştiren küçük büzgüleri vardır. Bu bükümler, sırasıyla saat yönünün tersine ve saat yönünün tersine bükülen s-büküm ve z-bükümlü krep iplikleri kullanılarak oluşturulur. Krep iplikleri ayrıca standart ipliklerden çok daha sıkı bükülür. İplikler daha sonra düz bir dokumada dokunur, bu da tek bir atkı ipliğinin tek bir çözgü ipliğinin üzerinde ve altında değiştiği anlamına gelir. Şeffaf kumaş, ipek, naylon, suni ipek veya polyester gibi hem sentetik hem de doğal çeşitli tekstil türlerinden dokunabilir.

5. Pamuk / Cotton : Pamuk, kesikli bir elyaftır , yani farklı, değişen uzunluklarda elyaflardan oluşur. Pamuk, pamuk bitkilerinin doğal liflerinden yapılır. Pamuk, öncelikle bitki yapısı için çok önemli olan çözünmez bir organik bileşik olan selülozdan oluşur ve yumuşak ve kabarık bir malzemedir. Pamuk terimi, pamuk bitkisinin, kabarık pamuk liflerinin kılıfı olan, kaynama sırasında büyüyen kısmını ifade eder. Pamuk, daha sonra tişörtler gibi günlük giysiler ve yatak çarşafları gibi ev eşyaları için kullanılan yumuşak, dayanıklı bir kumaş oluşturmak için dokunan ipliğe dönüştürülür. Pamuk baskılar ve pamuklu katıların her ikisi de mevcut tasarımlardır.

6. Krep / Crêpe : Krep, belirgin kırışık ve engebeli bir görünüme sahip ipek, yün veya sentetik bir kumaştır. Krep genellikle hafif ila orta ağırlıkta bir kumaştır . Krep kumaş, elbiseler, takımlar, bluzlar, pantolonlar ve daha fazlası gibi giysiler yapmak için kullanılabilir. Krep, perdeler, pencere uygulamaları ve yastıklar gibi eşyalar için ev dekorunda da popülerdir.

7. Damask : Damask, tersine çevrilebilir, jakar desenli bir kumaştır, yani desenin üzerine baskı yerine kumaşa dokunması anlamına gelir. Kumaşın tasarımı, iki farklı dokuma tekniğinin bir kombinasyonu olan dokuma yoluyla yaratılır – tasarım, saten dokuma kullanılarak dokunurken, arka plan düz, dimi veya saten dokuma ile elde edilir. Damask desenleri çok renkli veya tek renkli olabilir. Damasks, ipek, keten, pamuk, yün veya suni ipek gibi sentetik lifler dahil olmak üzere çeşitli farklı kumaşlardan yapılabilir. Damasko kumaşı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Bunu da oku :  Tekstil

8. Georgette : Georgette, tipik olarak saf ipekten yapılan ancak suni ipek, viskon ve polyester gibi sentetik elyaflardan da yapılabilen bir krep kumaş türüdür. Krep georgette, yüzeyde hafif buruşma etkisi yaratan sıkı bükümlü iplikler kullanılarak dokunmuştur. Georgette şeffaf ve hafif olup mat, mat bir bitişe sahiptir. İpek georgette, yine bir krep kumaş türü olan ipek şifona çok benzer, ancak georgette, daha sıkı dokuma nedeniyle şifon kadar şeffaf değildir. Georgette kumaşları bazen düz renklerde satılır, ancak genellikle georgette basılır ve renkli, çiçek baskılarına sahiptir.

9. Pötikareli / Gingham : Pötikareli bir pamuklu kumaş veya bazen bir kontrol deseni oluşturmak için düz bir dokuma kullanılarak dokunan boyalı iplikten yapılan bir pamuk karışımı kumaştır. Pötikareli genellikle iki renkli bir desendir ve popüler kombinasyonlar kırmızı ve beyaz şemsiye veya mavi ve beyaz pötikaredir. Kontrol edilen desen çeşitli boyutlarda olabilir. Pötikareli desen tersine çevrilebilir ve her iki tarafta aynı görünür. Pötikareli, düşük maliyeti ve üretim kolaylığı nedeniyle popüler bir kumaştır. Pötikareli, düğmeli gömlekler, elbiseler ve masa örtüleri için sıklıkla kullanılır.

10. Jersey : Jersey, orijinal olarak yünden yapılmış, yumuşak, esnek, örgü bir kumaştır. Günümüzde jarse pamuk, pamuk karışımları ve sentetik elyaflardan da üretilmektedir. Jarse örme kumaşın sağ tarafı düz, hafif tek ribana örgülüdür, jarse arka tarafı ilmeklerle doludur. Kumaş genellikle hafif ila orta ağırlıktadır ve tişörtü veya yatak çarşafı gibi çeşitli giyim ve ev eşyaları için kullanılır.

11. Dantel / Lace : Dantel, çeşitli farklı yöntemlerle oluşturulan açık dokuma tasarımlar ve desenlerle karakterize edilen, iplik veya iplikten yapılmış hassas bir kumaştır. Dantel kumaş başlangıçta ipek ve ketenden yapılmıştır, ancak günümüzde hem pamuk ipliği hem de sentetik lifler kullanılmaktadır. Dantel, kıyafetleri ve ev dekor ürünlerini vurgulamak ve süslemek için kullanılan dekoratif bir kumaştır. Dantel, yapımı çok zaman ve uzmanlık gerektirdiği için geleneksel olarak lüks bir tekstil olarak kabul edilir .

12. Deri / Leather : Deri, hayvan postlarından veya derilerinden yapılan herhangi bir kumaştır ve farklı deriler, farklı hayvan türleri ve farklı tedavi tekniklerinden kaynaklanır. Üretilen tüm derilerin yaklaşık yüzde 65’ini oluşturan inek derisi, deri için kullanılan en popüler hayvan derisi olsa da, timsahlardan domuzlara ve vatozlara kadar hemen hemen her hayvan deriye dönüştürülebilir. Deri dayanıklı, kırışıklığa dayanıklı bir kumaştır ve hayvanın türüne, sınıfına ve tedavisine bağlı olarak birçok farklı görünüm ve his alabilir.

13. Keten / Linen : Keten, keten bitkisinden yapılan son derece güçlü, hafif bir kumaştır . Keten, havlular, masa örtüleri, peçeteler ve çarşaflar için kullanılan yaygın bir malzemedir ve “çarşaflar”, yani yatak çarşafları, her zaman keten kumaştan yapılmasalar da, yine de bu ev eşyalarını ifade eder. Malzeme aynı zamanda ceketlerin iç tabakası için de kullanılır, bu nedenle “astar” adı verilir. İnanılmaz derecede emici ve nefes alabilen bir kumaştır, bu da onu yazlık giysiler için ideal kılar, çünkü hafif nitelikleri havanın geçmesine izin verir ve vücut ısısını düşürür.

14. Merinos Yünü / erino Wool : Merinos yünü, Merinos koyunlarının kürklerinden toplanan bir yün türüdür. T Geleneksel yünün kaşıntılı olmasıyla ünlü olmasına rağmen, merinos yünü yünün en yumuşak biçimlerinden biridir ve cildi kötüleştirmez. Bunun nedeni, daha esnek ve esnek ve dolayısıyla daha az kaşıntılı olmasını sağlayan ince merinos liflerinin küçük çapından kaynaklanmaktadır. Merinos yünü lüks bir elyaf olarak kabul edilir ve çoraplar ve outdoor giyim için sıklıkla kullanılır. Merinos yünü kokuya dayanıklı, nem emici ve nefes alabilir özellikleriyle bilinir.

Bunu da oku :  İpek

15. Modal : Modal kumaş, öncelikle iç çamaşırı ve pijama gibi giysiler ve çarşaf ve havlu gibi ev eşyaları için kullanılan kayın ağacı hamurundan yapılmış yarı sentetik bir kumaştır. Modal, suni ipekden biraz daha dayanıklı ve esnek olmasına rağmen, başka bir bitki bazlı tekstil olan suni ipek biçimidir. Modal, ek güç için genellikle pamuk ve spandeks gibi diğer liflerle karıştırılır. Modal, pamuk veya viskondan daha pahalı olduğu için hem yumuşaklığı hem de yüksek maliyeti sayesinde lüks bir tekstil olarak kabul edilir.

165. Muslin : Muslin, gevşek dokunmuş pamuklu bir kumaştır . Düz dokuma tekniği kullanılarak yapılır, yani tek bir atkı ipliği tek bir çözgü ipliğinin üzerinde ve altında değişir. Muslin, son ürünü kesmeden ve dikmeden önce desenleri test etmek için moda prototiplerinde kullanılan malzeme olarak bilinir. Muslin, hafif ve tülbentli olduğu için desenleri test etmek için idealdir, bu nedenle örtüyü taklit edebilir ve iyi oturabilir ve dikmesi kolaydır.

17. Organze / Organza : Organze, orijinal olarak ipekten yapılmış hafif, şeffaf, düz dokuma bir kumaştır. Materyal ayrıca sentetik elyaftan, özellikle polyester ve naylondan yapılabilir. Sentetik kumaşlar biraz daha dayanıklıdır, ancak kumaş çok hassastır ve yıpranmaya ve yırtılmaya eğilimlidir. Organza ayrıca düz dokuma modelinde çözgü ve atkı ipliği arasındaki boşluklar olan kumaş boyunca çok küçük deliklerle karakterize edilir . Organza kalitesi, inç başına delik sayısı olarak tanımlanır – daha fazla delik, daha kaliteli organza işaret eder. Organza, ışıltılı ve yarı saydam bir kaliteye sahip olduğu için gelinlikler ve gece kıyafetleri için son derece popülerdir.

185. Polyester : Polyester, kömür ve petrol gibi petrokimyasallardan üretilen insan yapımı sentetik bir elyaftır. Polyester kumaş dayanıklı yapısı ile karakterizedir; ancak nefes alamaz ve ter gibi sıvıları iyi emmez. Polyester karışımları da çok popülerdir, çünkü dayanıklı elyaf başka bir kumaşa güç katabilirken, diğer kumaş polyesterin daha nefes alabilir olmasını sağlar.

19. Saten / Satin : Saten, düz dokuma ve dimi boyunca üç ana tekstil örgüsünden biridir. Saten dokuma, güzel bir örtüye sahip elastik, parlak, yumuşak bir kumaş oluşturur. Saten kumaş, bir tarafta yumuşak, parlak bir yüzey , diğer tarafta daha mat bir yüzey ile karakterizedir. Bu, saten dokuma tekniğinin bir sonucudur ve bir saten dokumayı tanımlayan birçok varyasyon vardır.

20. İpek / Silk : İpek, bir böcek olan ipek böceğinin yuva ve koza malzemesi olarak ürettiği doğal bir elyaftır. İpek, malzeme olarak parlaklığı ve yumuşaklığıyla bilinir . Güzel bir örtü ve parlaklığa sahip inanılmaz derecede dayanıklı ve güçlü bir malzemedir. İpek; resmi kıyafetler, aksesuarlar, yatak takımları, döşemeler ve daha fazlası için kullanılır.

21. Likra / Spandex : Likra veya elastan olarak da bilinen Spandex, aşırı esnekliği ile karakterize edilen sentetik bir elyaftır. Spandeks, streç eklemek için çeşitli elyaf türleriyle harmanlanır ve kottan atletlere ve çoraplara kadar her şey için kullanılır.

22. Süet / Suede : Süet, hayvan derisinin alt kısmından yapılan ve ona yumuşak bir yüzey veren bir deri türüdür . Süet genellikle kuzu derisinden yapılır, ancak keçi, domuz, buzağı ve geyik gibi diğer hayvan türlerinden de yapılır. Süet daha yumuşaktır ve sırçalı geleneksel deri kadar güçlü değildir. Ancak süet çok dayanıklıdır ve ince yapısı nedeniyle esnektir ve kolayca kalıplanıp işlenebilir. Süet ayakkabı, ceket ve kemer ve çanta gibi aksesuarlarda kullanılır.

Bunu da oku :  Türkiye'de Tekstil

23. Tafta / Taffeta : Tafta, çoğunlukla ipekten yapılan gevrek, düz dokunmuş bir kumaştır, ancak polyester, naylon, asetat veya diğer sentetik elyaflarla da dokunabilir. Tafta kumaş tipik olarak parlak ve parlak bir görünüme sahiptir. Tafta, kullanılan elyafın türüne ve dokumanın sıkılığına bağlı olarak hafif ila orta ve şeffaflık seviyelerinde değişebilir. Tafta, malzeme dekoratif ve yumuşak olduğu için popüler bir astar kumaşıdır ve aynı zamanda gece kıyafetleri ve ev dekoru için de kullanılır.

24. Tuvalet / Toile : Toile de Jouy veya kısaca tuvalet , beyazlatılmamış bir kumaş üzerine tek bir renkte (genellikle siyah, mavi veya kırmızı) romantik, pastoral desenlerle basılmış özel bir keten çeşidiydi. Toile kelimesi Fransızca’da kumaş anlamına gelse de, toile kelimesi, 1700’lerde Fransa’da popülerlik kazanan kumaşın orijinal tasarım estetiğine de atıfta bulunacak şekilde gelişti. Toile tasarımları, duvar kağıdı ve ince çini gibi kumaş olmayan ürünler için popülerdir. Toile kumaş; giyim, döşeme, pencere bakımı ve yatak takımlarında kullanılır.

25. Tüvit / Tweed : Tüvit, genellikle yünden yapılan kaba dokunmuş bir kumaştır . Lifler, düz dokuma veya dimi dokumalar kullanılarak dokunabilir. Son derece sıcak, dayanıklı, kalın ve sert bir kumaştır. Yün tüvit, genellikle küçük kareler ve dikey çizgilerle dinamik desenler ve renkler elde etmek için farklı renkli iplikler kullanılarak dokunur. Tüvit, başlangıçta avcılık faaliyetleri için malzemelerden yapılmış olan takım elbise ve ceketler için çok popülerdir.

26. Dimi / Twill : Dimi, saten ve düz örgülerle birlikte üç ana tekstil örgüsü türünden biridir. Dimi dokumanın ayırt edici özelliği, çapraz bir kaburga desenidir . Dimi örgülerin belirgin, genellikle daha koyu renkli bir ön tarafı (wale olarak adlandırılır) ve arkası daha açık renktedir. Dimi yüksek iplik sayısına sahiptir, bu da kumaşın opak, kalın ve dayanıklı olduğu anlamına gelir. Twill kumaşlara nadiren baskı yapılır, ancak tüvit ve balıksırtı gibi tasarımlar elde etmek için çok renkli iplikler kullanılabilir. Kumaş, güzel bir örtüyle dayanıklıdır ve denim, çini, döşeme ve yatak çarşaflarında kullanılır.

27. Kadife / Velvet : Kadife, yumuşak tüylü, eşit şekilde kesilmiş yoğun bir elyaf yığınıyla karakterize edilen yumuşak, lüks bir kumaştır. Kadife, kısa havlı liflerin özelliği nedeniyle güzel bir örtüye ve benzersiz yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir. Kadife kumaş , kumaş başlangıçta ipekten yapıldığından, özel günler için gece kıyafetleri ve elbiseler için popülerdir. Kadife yapmak için pamuk, keten, yün, tiftik ve sentetik elyaflar da kullanılabilir, kadife daha ucuz hale gelir ve günlük giyimlere dahil edilebilir. Kadife ayrıca döşemelik kumaş, perdeler, yastıklar ve daha fazlası olarak kullanıldığı bir ev dekorasyonu armatürüdür.

28. Viskon / Viscose : Viskon, lüks malzemeye benzer bir örtüye ve pürüzsüz bir hisse sahip olduğu için ipek yerine kullanılan odun hamurundan yapılan yarı sentetik bir suni ipek tipi kumaştır . İpek benzeri bir kumaştır ve üretimi çok daha ucuz olduğu için çekicidir. Viskon, bluz, elbise ve ceket gibi giyim eşyalarında ve ev çevresinde halı ve döşemede kullanılan çok yönlü bir kumaştır.

Kaynak : masterclass

ADS
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 66 times, 1 visits today)